Нова онлайн-платформа Меморіалу memorial.ua: більше можливостей для збереження пам’яті
Це лист від команди платформи Меморіал до наших друзів та партнерів й усіх, хто підтримує. Дякуємо кожному з вас і ділимося новинами за місяць. Заходьте на memorial.ua
Ми презентували нову версію національного діджитал-меморіалу: https://memorial.ua/
Тут:
цифровий архів історій зі зручним інтерфейсом з відео, фото, тексти пам’яті;
нові функції пошуку історій за категоріями (підрозділи, місто загибелі, дата загибелі, вік, професія, нагороди та інші)
тексти пам’яті й спецпроєкти, розділ з досвідами меморіалізації;
ініціативи пам'яті, які втілюють у життя рідні та побратими загиблих
сторінка донатів на підтримку проєкту.
Важливо: зараз більшість історій зберігаються на першій версії платформи: victims.memorial. Ми поетапно переносимо усіх їх на нову платформу, йдеться про близько 10 000 історій.
Звітуємо і дякуємо спільноті
Під час презентації нової платформи голова ГО Меморіал Гаяне Авакян публічно прозвітувала про діяльність і фінансування організації за останні 6 місяців. Під час кампанії Донат на пам’ять українці підтримали команду на суму 2,6 млн грн, з яких 1,8 млн – через дружні банки амбасадорів. Всі звіти про надходження та витрати організації тепер можна знайти на новій платформі https://memorial.ua/financial-reports
Ми запустили кампанію «Донат на памʼять» з вірою, що пам’ять важлива для українців. І нас почули. За пів року до нас долучилися тисячі людей, 72 амбасадори відкрили свої дружні банки, а 189 людей стали хранителями пам’яті, підтримуючи нас щомісяця. Це не просто донати — це довіра і велика відповідальність для нас, яка допомагає команді продовжувати роботу і називати нові імена, – сказала Гаяне Авакян.
За останні півроку Меморіал:
назвав 1422 нові імені, створив 32 відео пам’яті;
отримав 52 млн переглядів у соцмережах і 309 тис. на сайті;
створив 4 спецпроєкти пам’яті для національних медіа;
261 історія була створена для трансляцій в публічних просторах (на екранах ТРЦ, в кінотеатрах та потягах Інтерсіті);
провів 14 подій і виставок за кордоном, презентував 2 документальні фільми.
Команда презентувала пам’ятні браслети «Перемагає той, хто пам’ятає», створені в партнерстві з брендом RBTNK. Їх виготовляє ветеран Олександр Савлюк. Браслети вручили амбасадорам і щомісячним донорам платформи, які були на події, а також партнерам Меморіалу – як символ вдячності та неперервного зв’язку між живими і тими, кого ми вшановуємо.
Зі списком амбасадорів можна ознайомитися на спеціальній сторінці платформи: https://memorial.ua/ambassadors.
Нові імена, яких не маємо забувати
Щодня ми працюємо над збереженням пам’яті, розповідаючи історії загиблих. За останній місяць команда розповіла 197 нових історій.
Понад 200 людей у березні звернулися до нас, аби ми зафіксували й їхні історії.
Родичі загиблих звертаються за публікаціями вшануваннями до певної дати – роковин від дня загибелі чи дня народження. У березні команда підготувала 15 додаткових публікацій-вшанувань. Частина з них – за донат на пам’ять від близьких.
Також ми підготували 24 відео пам’яті – їх показували на екрані ТРЦ Гулівер, ЦУМ.Київ, ТРЦ Острів (Одеса), у потягах Інтерсіті, в кінотеатрах «Планета Кіно», на події Forbes.
Пам’ять як частина корпоративної культури
Команда Платформи пам’яті Меморіал спільно із нашими амбасадорами Катериною Даценко («Вшануй») та Антоном Лягушею (KSE) провели дві відкриті лекції про пам’ять для співробітників IT-компаній – Intellias й ЕPAM. Ми хочемо, аби пам’ять була частиною корпоративної культури в Україні й на лекціях розповідаємо:
чому пам’ять — це дія
про історії, які не мають стати статистикою
як кожен із нас може зберігати й передавати пам’ять
Компанії Intellias та EPAM зробили донати на пам’ять, аби підтримати команду Меморіалу.
Шанувати пам’ять, зберігати історії про тих, хто став на захист країни, – це наш спосіб продовжити їхнє життя та підтримати родини. У нашій компанії понад 450 колег захищають країну, і, на жаль, ми вже втратили 18 героїв. Це боляче, але берегти їхні імена в серцях і ритуалах – наша відповідальність, – сказала Наталія Колядко, старша директорка з управління талантами ЕPАМ Україна.
Хочете провести таку лекцію про ритуали пам’яті, хвилину мовчання та проєкти меморіалізації в Україні для вашої команди – напишіть нам victims.of.russia@gmail.com
Крок до мрії Далі
На фото – Claudia Fuentes Julio, пані посол Представництва Чилі при ООН. А в руках у неї листівка з фотографією Максима Далі Кривцова, на звороті – зворушливий лист від його близьких. Там розповідь про Максима і прохання допомогти знайти партнерів для організації виставки його фотографій у Чилі, в Патагонії, яку Максим мріяв відвідати.
Цю листівку Лєра Лауда, співзасновниця Меморіалу привезла до Женеви в ООН, куди прибула в рамках адвокаційної поїздки.
– Представниця Чилі дуже тепло відреагувала на лист. Пообіцяла, що передасть його далі й посприяє, щоб виставка відбулася до кінця року. Сподіваюся, все так і станеться. Дуже рада, що вдалося передати цього листа, і він знайшов такий теплий відгук, – сказала Лєра Лауда.
Меморіал можна підтримати на GoFundMe
Щоби продовжувати свою роботу команда Меморіалу запустила також краудфандингову кампанію на GoFundMe. Підтримка важлива для нас, адже без неї частина нашої роботи може зупинитися.
Ми будемо вдячні за кожну підтримку. За кордоном – велика спільнота української діаспори, яка теж може стати голосом підтримки культури пам’яті. Якщо ви готові підтримати нас інформаційно, пишіть, будь ласка, на пошту проєкту – victims.of.russia@gmail.com або поширте цей збір серед друзів за кордоном, які підтримуть Україну.
Зустріньмося на «Книжковій країні»
І насамкінець – запрошуємо вас на дві події, організовані платформою Меморіал спільно із проєктом #Фронтмени.
25 квітня, 17:00. Як пам’ять перетворюється на дію?
Розмова про акції та події, публічні простори чи нові меморіали – що стає найсильнішим способом вшанування? Обговорення нових підходів до культури пам’яті з тими, хто її творить.
Учасники події: Антоніна Люлька, співзасновниця Книгарні «Герої» на честь Миколи Рачка; Назар Грабар, ветеран, співзасновник Фонду імені Іллі Грабара; Дмитро Костюминський, військовослужбовець, учасник «Культурного десанту», автор меморіалу «Посадка. Дерево пам’яті» у Запоріжжі. Модеруватиме подію очільниця платформи Меморіал – Гаяне Авакян.
27 квітня, 18:00. Післямова посмертних видань – що ми насправді шукаємо в посмертних книгах: голос автора чи спогади тих, хто його любив? Як обрати, що публікувати, а що залишити приватним?
Тетяна Трощинська, журналістка, лауреатка премії імені Георгія Гонгадзе, авторка подкасту про життя із втратою «Любов не минає» запрошує до розмови тих, хто упорядковує й видає книги полеглих героїв. Учасники події: Ольга Чернілевська, мати полеглого героя Іллі Чернілевського, упорядниця посмертного видання «Я птах між тенет…»; журналіст Олександр Ковальов, популяризатор творчої спадщини Артема Довгополого і його книги «Я став би корінням»; Дарка Бабіч, донька полеглого героя Гліба Бабіча, посмертно перевидала оновлену та доповнену збірку батька «Вірші та пісні. Спогади друзів» і Гандзя Морозова, виконавча директорка Фонду імені Максима Кривцова.
Вхід на всі події фестивалю – вільний.
Детальна програма буде на сайті фестивалю.