Імена, які ми несемо: новини платформи Меморіал
Друзі, колеги, партнери, сьогодні у День журналіста, ми щиро дякуємо всім медійникам, які стали голосом правди і прикладом у професії. Усім, хто допомагає платформі Меморіал зберігати пам’ять; нашим авторам і колегам. Дякуємо і згадуємо усіх наших медійників, які віддали свої життя у війні.
Пам’ять живе у діях
У День журналіста Платформа памʼяті Меморіал долучилася партнером до ініціативи Нової пошти на підтримку дітей українських медійників, які втратили одного з батьків через війну росії проти України. Йдеться про журналістів, які загинули під час виконання професійних обовʼязків у 2014–2024 роках або були вбиті в окупації.
У межах партнерства Нова пошта через наш благодійний фонд фінансово підтримає, в тому числі:
сина закатованого росіянами медійника з Чернігівщини Романа Нежиборця, якого вбили в окупованому Ягідному у березні 2022 року
сина Віктора Дєдова, оператора маріупольського телеканалу, який загинув під час російського артобстрілу в березні 2022 року
чотирьох синів фотографа Макса Левіна, якого росіяни вбили на Київщині у березні 2022 року
Пам’ятаючи батьків, ми підтримуємо родини – бо пам’ять живе в дії.
На честь
У травні ми згадували журналістів на Честі професії. Уперше в межах цього конкурсу була номінація від Платформи Меморіал – найкращий меморіальний матеріал року. Номінація була присвячена пам’яті загиблих журналістів і стала можливою завдяки донатам на пам’ять. На конкурс надійшло більше 100 робіт – текстів, фільмів, аудіоматеріалів.
5 робіт отримали найвищі оцінки й потрапили до короткого списку:
Музика у ритуалах війни. Катря Гончарук, Українське радіо: Радіо Культура: https://bit.ly/3FdX0O2
Чека. Камертон свободи. Життя і смерть української бойової медикині Ірини Цибух. Олена Мартинюк, Характер: https://bit.ly/4552fu0
На честь. Чиїми іменами і чому названі підрозділи українського війська. Олег Цукренко, Олексій Мулявін, Катерина Феленюк, Суспільне Мовлення / Перший: https://bit.ly/42UNyIH
Між рядками любові. Книгарня пам'яті загиблого Миколи Рачка. Наталія Мазіна, hromadske.ua: https://bit.ly/45cxqDE
Наодинці. Проєкт про дружин загиблих військових. Катерина Москалюк, Українська асоціація професійних фотографів: https://bit.ly/4masVzG
Перемогла робота «На честь. Чиїми іменами і чому названі підрозділи українського війська».
Це фільм про те, як і за які заслуги підрозділи українського війська отримують «іменні» назви та відповідну нову символіку. Нові почесні найменування бойових частин Сил оборони відображають тренд на повернення й усвідомлення українцями своєї історичної ідентичності. Підрозділи отримують імена захисників України всіх часів – від княжої доби, через Козаччину та УНР аж до нинішньої російсько-української війни.
Автори, матеріали яких увійшли до шортлиста, отримали браслети памʼяті з викарбуваними у сталі іменами загиблих українських медійників. Вони створені у співпраці Меморіалу та бренду RBTNK.
Імена, які ми несемо
У просторі культурної програми під LMF платформа Меморіал представила інтерактивну інсталяцію The Names We Keep / Імена, які ми несемо / – дошку памʼяті, присвячену українським журналістам, убитим Росією, та полеглим захисникам. Вона почалася з імен перших загиблих, виведених каліграфією, і запрошувала учасників дописати нові імена – тих, чиї історії не мають бути стерті і забуті.
272 нові імена та історії команда Меморіалу розповіла у травні на своєму новому сайті, соцмережах завдяки підтримці кожного з вас – наших партнерів, амбасадорів, друзів, хранителів пам’яті.
Пам'ять, що завжди з тобою
У травні спільно з брендом артефактів воєнного часу RBTNK ми презентували унікальний паракордовий браслет із гравіюванням у сталі «Перемагає той, хто пам’ятає». Це символ пам'яті, яку носимо з собою і яку робимо видимою для інших.
«Пам'ять, яка завжди поруч», – написала про браслет військова Олена Риж.
Сотні ваших відгуків і фото ваших рук із браслетом – це ще одне свідчення, як усім нам сьогодні важлива видима пам'ять.
У травні понад 430 українців придбали або передзамовили браслет Перемагає той, хто пам’ятає. 385 712 гривень – увесь прибуток від продажу цих артефактів – RBTNK спрямував на підтримку роботи Меморіалу.
Дякуємо кожному і кожній, хто став власником браслета і зробив свій донат на пам'ять. Дякуємо партнерам із RBTNK – ваша підтримка безцінна, бо пам'ять об'єднує всіх нас і робить усе справжнім.
Як звучить пам'ять
Ми презентували спецпроєкт, що розповідає історії полеглих на війні музикантів і досліджує, як музика допомагає берегти і вшановувати пам’ять героїв. Це серія матеріалів, доповнених музичними треками – давніми та сучасними – в яких звучить пам’ять. Спецпроєкт ми підготували завдяки донату на пам’ять від Благодійного фонду імені Іллі Грабаря. Кожен із п’яти серій «Як звучить пам’ять» показує окремий спосіб вшанування. Усі матеріали були також оприлюднені у п’яти виданнях: Українській правді, Лірум, hromadske, NV і Новинарні.
Де дивитися спецпроєкт: how-memory-sounds.memorial.ua/
«Не забудемо історії їхнього життя і будемо шукати для них справедливість»
У Лондоні у Вестмінстерському палаці, де проходять засідання британського парламенту, відбулася виставка Втрачене дитинство – пам’яті дітей, яких убила російська армія в Україні. Цю подію вдалося організувати завдяки нашому партнеру – Every Casualty Counts.
– Ми не забудемо історії їхнього життя й будемо шукати для них справедливість, – сказав Алекс Собел, депутат, голова парламентської групи з питань України та офіційний ведучий виставки.
– Кожна з цих історій – постійне нагадування про те, що уряд Великої Британії має робити більше для захисту дітей та родин в Україні, – сказала Рейчел Тейлор, виконавча директорка ЕСС.
Голоси відкритого суспільства
Платформа пам'яті Меморіал увійшла у короткий список номінації «Голоси» Премії Відкритого Суспільства. Премію заснував Міжнародний фонд «Відродження». Вона відзначає видатних особистостей, організації та проєкти, які своїми діями змінюють країну, зміцнюють демократичні цінності та сприяють розвитку відкритого суспільства задля вільної України.
Премія має дві основні номінації: «Творці Відкритого Суспільства» та «Голоси Відкритого Суспільства 2024».
У першій номінації відзначили члена-засновника Української Гельсінської групи, дисидента й дослідника-релігієзнавця Мирослава Мариновича. У другій переміг благодійний фонд «Повернись живим».
«Для нас честь, що в залі під час нагородження були люди, які за цей рік стали амбасадорами Меморіалу і культури памʼяті в Україні. Ті, хто стоїть в цьому поряд із нами. Таких людей насправді уже сотні. Ми відчуваємо за це вдячність і велику відповідальність. Для нас важливо, що ми дійсно приймаємо від українського суспільства запит на гідне вшанування і робимо все, щоб цей запит реалізувати. Це стало щоденною роботою нашої команди в останні три роки», – сказала співзасновниця Меморіалу Гаяне Авакян.
Дякуємо усі друзям, партнерам, амбасадорам і нашим донаторам, які підтримують роботу платформи Меморіал. Завдяки вашому внеску ми продовжуємо йти до своєї місії.
Пам’ятаємо!