«Тебе тут бракує»: як у червні ми згадували тих, кого втратили
Друзі, колеги, партнери, цей лист – розповідь про втілене Меморіалом у червні та кілька анонсів. Ділимося з вами і дякуємо, що підтримуєте.
Меморіал на Протасі
Платформа Меморіал взяла участь у фестивалі «Протасів Яр» на честь полеглого розвідника 93-ї бригади «Холодний яр» та активіста і громадського діяча Романа Ратушного. Завдяки Роману вдалося зупинити забудову Протасового Яру і зберегти цю зелену оазу посеред Києва. Після загибелі Романа на фронті на галявині Протасу проводять фестиваль на його честь. Цьогоріч подія була присвячена також його старшому братові – Василю, який поліг у бою в лютому 2025-го.
«Щоб жить – ні в кого права не питаюсь» – ці віршовані рядки Павла Тичини стали гаслом фестивалю. І на ньому дійсно вирувало життя. А ще для нас ці слова – про живу пам’ять, обійми та підтримку.
Меморіал мав власну локацію на фестивалі – тут за донати можна було отримати меморіальні листівки, браслети «Перемагає той, хто пам’ятає», що створені RBTNK для кампанії «Донат на пам’ять». Діяв стенд із фотографіями полеглих захисників і захисниць, яких нам сьогодні так не вистачає на всіх подіях. Це було місце пошани на фестивалі. Де ми згадуємо тих, завдяки кому можемо збиратися на події.
Вдячні всім, хто приходив і підтримував Меморіал. На цій події вдалося зібрати трохи більше 60 000 донатів на пам’ять.
Співзасновниця Меморіалу Лєра Лауда взяла участь у дискусії «Пам'ять як спільне зусилля». Це була розмова про те, як памʼять допомагає не забути тих, кого ми втратили, і водночас – продовжити їхні ідеї, зберегти їхню присутність у нашому щоденному житті. Модерувала Тетяна Трощинська – журналістка, медіаменеджерка.
«Коли ми зберігаємо пам’ять, ми транслюємо далі цінності, які були важливими для людини, у майбутнє ДНК України й українців. Зберігаючи пам’ять, ми культивуємо цінності», – сказала на події Лєра Лауда. Вона також додала: «Пам’ять не може бути монополізована, узурпована державою чи однією якоюсь організацією. Пам’ять це канва, яку виплітає суспільство».
«Важливе і головне – панель викликала великий інтерес, було багато запитань, реплік, коментарів, реакцій, і я дуже цьому рада. Це говорить про те, що досвід, пов'язаний з пам'яттю і пам'ятанням має значення для великої кількості з нас», – поділилася враженнями Тетяна Трощинська.
Участь у дискусії взяли також: Ґандзя Морозова, військовослужбовиця, виконавча директорка Фонду імені Максима Кривцова; Інна Крупник, голова ГО «Історична платформа», проєкт «Стріткод»; Антоніна Люлька, співзасновниця книгарі-простору імені Миколи Рачка «Герої»; Вахтанг Кіпіані, історик, військовослужбовець 2 корпусу НГУ «Хартія».
Віртуальний меморіал-легенда
На Протасі ми у співпраці з Характер.медіа презентували меморіальний проєкт на честь братів Романа та Василя Ратушних. Це історія про братів-воїнів з ілюстраціями, аудіо та відео, оформлена у стилі легенди. Центральними образами стали – Лицар і Друїд. Художнє осмислення історії допомагає краще розкрити характери обох героїв.
«Усі ви знаєте, що вони були героями. А як вони стали такими? Що любили, а що ненавиділи? Як Вася в 17 захоче піти до війська, а Рома в лютому 22-го зупинить втечу Медведчука? Як Лицар стане Сенекою – і очолить підрозділ розвідки, а Друїд – Птахом Каштаном, і злетить над градом Київським, який захищав від юнацтва? Це історії двох братів-воїнів, які ми спробували розповісти від початку і до загибелі. Ми створили цей проєкт, щоби закарбувати їхній життєвий шлях і боротьбу», – сказала на презентації проєкту авторка Альона Мартинюк.
Проєкт пам’яті можна побачити тут:
https://ratushni.memorial.ua/
Авторкою меморіального проєкту стала Альона Мартинюк
ілюстрації створила Марина Соломенникова
дизайн – Серж В’юшков
За мотивами спецпроєкту Меморіал виготовив серію листівок, які можна отримати в межах кампанії «Донат на пам’ять» на наших подіях.
Дорога болю і боротьби – сторінка громади на Меморіалі
Спільно з Ічнянською громадою на Чернігівщині ми презентували сторінку – у пам’ять про полеглих воїнів та цивільних убитих. Тут можна побачити хронологію подій під час ізоляції в громаді; свідчення очевидців, документальні фото та відео, історії опору та історії втрат. Також сторінка зібрала історії полеглих і цивільних жителів громади.
Твоя улюблена страва. Продовження
«Твоя улюблена страва» – проєкт Платформи пам’яті Меморіал, де мами загиблих захисників і захисниць готують страви, які найбільше любили їхні сини і доньки. Перший епізод проєкту ми зняли торік у травні. Тепер готовий новий випуск, що складається із чотирьох серій:
Прощалася з сином – і відчувала, що бачу востаннє | Твоя улюблена страва. Готує мама Леоніда Долгова
«Мамо, ти б знала, в якому пеклі я був» | Твоя улюблена страва. Готує мама Віталія Чернухи
За допомогою кулінарії як мови любові та спогадів, цей проєкт ніжно і щиро показує зв'язок між мамами і їхніми дітьми. Кожна страва тут – не просто їжа, а символ спогаду, любові і втрати.
Авторка проєкту – Гаяне Авакян
Зйомка – Геннадій Сушко, Лєра Вертинська
Режисер монтажу – Володимир Щерба
Імена
За червень команда платформи написала й опублікувала 225 нових історій полеглих героїв та убитих росією цивільних українців. Щотижня ми публікуємо відео пам’яті на нашому Youtube-каналі. Щотижня на екранах ТРЦ Gulliver показуємо нові обличчя й історії героїв. Щомісяця оновлюємо історії для потягів Інтерсіті, що два тижні – для екранів ЦУМ.Київ і ТРЦ «Острів» в Одесі. Загалом за червень показали 36 історій героїв.
Запрошуємо
25-27 липня команда Меморіалу буде в Одесі на фестивалі культури Виделкаfest, який цьогоріч буде під гаслом – Пам’ятай. Борись. Плекай. Шукайте локацію нашої платформи з артефактами пам’яті та стендом , куди можна розмістити світлину людини, пам’ять про яку ви бережете.
Стіл пам’яті – команда Меморіалу спільно з благодійним Фондом імені Іллі Грабаря розпочинає підготовку до чергової акції до Дня пам’яті захисників і захисниць. 29 серпня у закладах різних куточків країни будуть засервіровані столики на честь полеглих воїнів. Торік акція охопила 800 закладів. Якщо ви бажаєте долучитися до втілення акції – пишіть info@memorial.ua