Новини від команди Платформи пам’яті Меморіал
Два мільйони гривень донатів на пам’ять. Такі результати кампанії підтримки, яку платформа пам’яті Меморіал розпочала наприкінці жовтня 2024 року. Відтоді ми змогли написати 1084 нові історії полеглих воїнів і загиблих цивільних. У лютому це – 241 історія пам’яті. У цьому місяці ми показали 44 героїв на екрані ТРЦ Gulliver. У восьми країнах світу розповіли історії українських дітей, яких убила росія.
Це традиційний лист Меморіалу до партнерів, друзів, спільноти, яка поділяє наші цінності. Ділимося з вами новинами – тим, чим жили впродовж місяця.
Перемагає той, хто пам’ятає
Такий скін від Платформи пам’яті Меморіал і бренду RBTNK зможуть встановити на картку Monobank ті, хто зробить донат на пам’ять від 300 гривень. Серед донаторів, які зроблять це у березні, буде розіграно 5 сталевих браслетів пам’яті з цим написом. Якщо ви раніше донатили на дружні банки Меморіалу від 300 грн, перевірте розділ з дизайном – для вас він вже доступний.
Меморіальний матеріал року. Честь професії
Вперше у конкурсі «Честь професії» буде номінація «Меморіальний матеріал року» від Платформи пам’яті Меморіал. Подавати заявки можна до 29 березня 2025. Премія відзначить роботи, присвячені збереженню пам’яті про полеглих героїв і загиблих цивільних у війні росії проти України. Номінація започаткована в пам’ять про всіх українських журналістів, вбитих росією.
Ініціатива стала можливою завдяки донатам на пам’ять.
У номінації можуть брати участь матеріали в різних журналістських форматах про військових і цивільних – репортажі, інтерв’ю, аналітичні статті, документальні проєкти, подкасти, відеороботи. Також до розгляду приймаються матеріали, що окреслюють проблеми, процеси та ініціативи, які формують нову культуру пам’яті в Україні.
«Втрачене дитинство» у восьми країнах світу
До річниці повномасштабної війни матеріали виставки «Втрачене дитинство» побачили у Данії, Швеції (Гетеборг), Північній Ірландії (Белфаст), Німеччині (Нюрнбернг, Гайдельберг, Штутгарт, Мюнхен, Бамберг), Албанії (Тирана), Швейцарії (Женева), Чорногорії (Цетине), Боснії та Герцеговині (Сараєво).
Це фотоколажі з історіями 34 дітей, яких вбила російська армія. Їх Платформа пам'яті Меморіал створила у співпраці з рідними загиблих.



«Ці матеріали показують правду, яку росія хоче приховати», – сказала волонтерка Катерина Зайчик, яка допомагала організовувати подію спільно з Ukrainians in Northern Ireland community group.
«Це діти з надіями та мріями, які ніколи не здійсняться, і чиї сім'ї завжди будуть розбиті горем через їхню втрату. Європейський Союз і надалі залишатиметься вірним цінностям, на яких він був заснований, особливо миру, стабільності, повазі до територіальної цілісності й міжнародного права в Україні, Боснії і Герцеговині та на всьому нашому континенті», – сказав посол ЄС у Боснії і Герцеговині Луїджі Сорека на відкритті виставки «Втрачене дитинство» в Домі Європи у Сараєво.
«Ці історії нагадують нам, що за кожною цифрою втрат стоїть людське життя. Важливо, щоб світ не забував про цю війну і про тих, хто її переживає щодня», – додала відвідувачка виставки у Белфасті Наталія Тіхонова.
Меморіальний календар
Спільно з українським офісом Amnesty International ми презентували меморіальний календар. У ньому зібрані портрети українських дітей, які загинули від російських атак протягом 2024 року. На сторінках – історії Кіри Артюхової, Тимофія Гайдаржи, Анастасії Долгової, Злати Росточил, Анастасії та Максима Симанюків, Вероніки Кожушко, Ярини, Дарини та Емілії Базилевич, Кирила, Дмитра та Уляни Куликів, Марії Троянівської. Портрети намальовані українськими художниками, серед яких чимало тих, хто захищає Україну або є волонтерами.
Меморіальний календар буде поширюватися у всьому світі, зокрема у політичних і дипломатичних колах, щоб забезпечити максимальний вплив на тих, хто може домогтися відповідальності за злочини, скоєні під час війни проти України. Цей проєкт – не лише акт пам’яті, а й заклик до дії.
Побачити свого героя на екрані в центрі Києва
24 лютого на екранах ТРЦ Gulliver щогодини демонстрували ролики з короткими історіями героїв. Це були 35 історій. Команда зробила чималі зусилля, аби виготовити таку кількість відео для демонстрації. Зараз ще близько 300 родин очікують на демонстрацію і кількість запитів на такі відео зростає. Родини спеціально приїздять до Києва, щоби побачити на екрані свого героя. Така традиція також важлива для всього суспільства – ми вписуємо пам’ять у публічні простори, вшановуючи тих, кому завдячуємо своєю свободою.
Ми понад усе хотіли б, аби не було черг і рідні могли не чекати так довго. Для цього Меморіал шукає партнерів серед бізнесу. ТРЦ Gulliver надасть нашій платформі безоплатно слот не на одну, а на 12 хвилин щодня. Це можливість показати 36 історій захисників і захисниць щотижня, 1872 історії – за 2025 рік. Щоби створити таку кількість відео, ми потребуємо посилення команди, щоб комунікувати з рідними, записувати й узгоджувати з ними історії, монтувати відео пам’яті з адаптаціями під різні екрани. Ми шукаємо чотирьох бізнес-партнерів – щомісячний донат від кожного з них на суму 70 000 гривень покриє всі витрати на швидке виробництво відеороликів для екранів.
Якщо ви представляєте бізнес, який готовий нас підтримати, пишіть нам: victims.of.russia@gmail.com
Пам’яті захисниць України
З нагоди премії «Української правди» – «УП.100. Сила жінок» – ми готуємо вісім історій пам’яті захисниць. Ця добірка текстів стала можливою завдяки донатам на пам’ять, які зібрав на дружню банку журналіст «Української правди» Михайло Ткач.
Уже опубліковані історії :
Книги, що допомагають пам’ятати
Це книги письменників, які віддали свої життя у війні. Їх підписали рідні загиблих. Платформа пам’яті Меморіал зібрала колекцію книг-артефактів, які можна отримати в рамках кампанії «Донат на пам’ять». Наприклад, амбасадорка акції Богдана Романцова презентувала шість книг – Юрія Руфа, Андрія Гудими, Володимира Вакуленка, Ігоря Мисяка й Максима Кривцова.
«У темні часи, коли ми втрачаємо найкращих, єдиний спосіб втримати їхнє світло – нагадувати й говорити про них. Сьогодні дедалі більше книжок з’являються посмертно, дедалі частіше ми говоримо про сильних авторів у минулому часі. Це несправедливо і нечесно, але така наша нова реальність. Ініціатива «Донат на пам’ять» допоможе Меморіалу і далі працювати. Пам'ять – важлива частина нашої ідентичності», – сказала Богдана Романцова.
Отримуючи таку збірку, ви не лише ознайомитесь із творчістю полеглих письменників, а й станете власником унікальної колекції книг, що вчить пам’ятати.
Як написала мама Володимира Вакуленка у його книзі:«Читайте, пам’ятайте».