Друзі, колеги, спільното! Це новий лист від команди платформи Меморіал. Ділимося з вами нашими новинами квітня. Дякуємо, що відвідуєте наші події, дякуємо за теплі відгуки і слова у соцмережах. За підтримку. Та історії найближчих, які довірили нам зберегти.
Пам’ять – це сила, що не дає зупинитись
Сьогодні, у День пам’яті та примирення, ми спільно з брендом артефактів воєнного часу RBTNK презентуємо унікальний артефакт – паракордовий браслет із гравіюванням у сталі «Перемагає той, хто пам’ятає».
Його цими днями уже отримують у подарунок наші Амбасадори та Хранителі пам’яті.
«Коли захисник чи захисниця віддають життя – особистий жетон ділять навпіл. Ми використали цю форму. Це символ втрати, який має давню історію. А ще – це матеріалізована пам'ять, яку не треба приховувати та залишати тільки для родин полеглих, а про яку треба говорити. І носити щодня. Памʼять, яку видно і чутно, – зцілює та обʼєднує. І переможуть ті, хто її береже», – каже Іордан Константініді, військовий та засновник RBTNK.
Плетіння створює вручну ветеран Олександр Савлюк з міцного паракорду – матеріалу, що рятує життя на війні, – а тепер тримає памʼять.
Кількість браслетів обмежена. Замовити можна тут: https://shop.rbtnk.world/pages/rbtnk-x-memorial-platform
«Купуючи цей браслет, ви допомагаєте нам зберігати імена та історії. Памʼять – це дія. Ми щодня фіксуємо ці історії і вдячні кожному, хто підтримує нашу роботу. Завдяки вам памʼять про загиблих живе – і перетворюється на силу, яка не дозволяє нам зупинитись», – каже співзасновниця Меморіалу Гаяне Авакян.
Нові імена, які ми закарбували
У квітні ми зберегли ще 200 життєписів. Стільки ж нових запитів на збереження історій ми отримали від родин, які заповнили наші форми. І ще більше історій зараз в опрацюванні і готуються до публікації. Історії 35 героїв ми показали на екранах у публічному просторі. Бо пам’ять – це імена. Бо пам’ять – це дія.
Люди, яких нам так бракує
Пам’ять стає вагомою частиною українського культурного простору. Вона повсюди – зокрема, й у літературі. На Книжковій країні, яку провели у Києві в квітні, платформа Меморіал мала власну локацію у павільйоні Фронтменів, де відбулися важливі розмови про пам’ять як дію і пам’ять у книжках.
У локації діяв стенд, на якому люди могли прикріпити фото найближчих, яких забрала війна. Це ті, кого нам так бракує. Також ми прикріплювали туди світлини за запитами, що надходили з соцмереж. На трьох дошках зібралося понад 300 світлин, які можна було роздрукувати за довільний донат на пам’ять – загалом ми зібрали понад 100 тисяч гривень у підтримку нашої діяльності.
Памʼять – це у просторі, де вирує життя, нагадувати про тих, завдяки кому живемо.
Мультимедійні меморіали
У квітні ми презентували дві цифрові сторінки пам’яті. Це нова можливість від платформи Меморіал в рамках кампанії Донат на пам’ять. Мультимедійні меморіали – це лендинги, де зібрані ключові епізоди життя полеглого захисника або захисниці: спогади, світлини, відео, важливі досягнення, мрії. Сторінку створює команда «Меморіалу» разом із родиною загиблого: журналісти працюють зі спогадами, пишуть життєпис, дизайнери оформлюють сторінку – зі світлинами або авторськими ілюстраціями.
Це сторінка пам’яті Сергія Загребельного:
https://zahrebelnyi.memorial.ua/Це сторінка пам’яті Олександра Іванченка:
https://ivanchenko.memorial.ua/
«Любіть. Воюйте. Стійте твердо»
Ми створили 12 меморіальних листівок, сповнених силою і мотивацією наших захисників і захисниць. Це перша серія листівок пам’яті від Платформи Меморіал, а в її назві – цитата госпітальєрки Ірини Цибух.
У цій збірці листівок – роздуми і віршовані рядки полеглих захисників і захисниць України. А також – їхні портрети, створені українськими ілюстраторами. Так ми хочемо зберегти і передати мотивацію та силу наших полеглих героїв і геройок.
Усі цитати й образи на листівках ми створювали спільно і за згодою родин. Ці слова – про вибір. Бути. Любити. Захищати. Ми зібрали їх, щоби вони залишилися не в архівах, а в серцях.
Рідні вже отримали свої пам’ятні примірники листівок.


Решту листівок із серії платформа буде розповсюджувати за донат на пам’ять, щоб і надалі зберігати імена та історії людей, чиє життя забрала війна.